Autokasacja

Samochód, który nie jest użytkowany, nie jest zwolniony z obowiązku posiadania i opłacania składki OC. Oznacza to, że nawet jeśli samochód jedynie stoi w garażu i z jakiegoś powodu nikt nim nie jeździ, musi mieć aktualną dokumentację. W innym wypadku właścicielowi pojazdu grozi kara. Jeżeli obowiązek ten ma zostać zniesiony, należy oddać samochód do szrotu.

Co zrobić z nieużywanym samochodem?

Samochód, który nie jest użytkowany, nie jest zwolniony z obowiązku posiadania i opłacania składki OC. Oznacza to, że nawet jeśli samochód jedynie stoi w garażu i z jakiegoś powodu nikt nim nie jeździ, musi mieć aktualną dokumentację. W innym wypadku właścicielowi pojazdu grozi kara. Jeżeli obowiązek ten ma zostać zniesiony, należy oddać samochód do autoryzowanej stacji demontażu. Można tego dokonać u nas, a działamy na terenach miast jak Jawor, Bolków, Jelenia Góra, Wałbrzych oraz Zgorzelec.

Co zrobić z nieużywanym samochodem?

Pierwszą myślą jest oczywiście sprzedaż, jednak ciężko to zrobić, jeśli auto stoi nieużywane dlatego, że jest w złym stanie technicznym. Może je doprowadzić do porządku poprzez szereg napraw mechanicznych oraz blacharskich, ale warto sobie zadać pytanie, czy to się opłaca? Czasami, aby doprowadzić stary samochód do stanu używalności, zapłaci się więcej, niż później otrzyma w transakcji sprzedaży.

Drugą opcją, która w zdecydowanie szybki sposób uwolni właściciela od opłacania składek OC jest oddanie auta na szrot czyli do stacji demontażu pojazdów.

 

Czym właściwie jest autokasacja?

Autokasacja to zdemontowanie samochodu do części pierwszych w celu zezłomowania jego elementów lub przekazania ich do dalszego obrotu. Szrot, w którym dokonywana jest autokasacja, posiada wszelkie maszyny, które są potrzebne do jej prawidłowego przeprowadzenia.  Jeżeli dostarczy się na szrot auto wraz z pełną jego dokumentacją, my zajmiemy się wszystkim. Należy wspomnieć, że naszą ofertę kierujemy do mieszkańców miast takich jak Jawor, Zgorzelec, Wałbrzych, Jelenia Góra, Bolków i okolic. Nasz szrot wykonuje wszelkie czynności związane z legalnym złomowanie aut.

Co jest potrzebne, aby można było przeprowadzić demontaż samochodu?

Nasz szrot zajmie się twoim samochodem, ale autokasacja będzie możliwa dopiero w momencie, gdy klient dostarczy nam kompletny samochód osobowy lub dostawczy, motocykl, czy też pojazd rolniczy. Oznacza to, że pojazd nie musi być sprawny, ale musi mieć części, które są wymagane, aby określić go mianem kompletnego. W innym wypadku autokasacja takiego pojazdu przez szrot wiąże się z poniesieniem przez właściciela dodatkowych opłat. Warto zaznaczyć, że nasze usługi świadczymy na terenie miast jak Jawor, Bolków, Jelenia Góra, Wałbrzych oraz Zgorzelec.

Ponadto trzeba pamiętać, że autokasacja samochodu wymaga od właściciela odpowiednich dokumentów. Mowa o:

  • dowodzie rejestracyjnym,
  • dokumentach potwierdzających ciągłość właściciela pomiędzy osobą w dowodzie rejestracyjnym a ostatnią umową kupna,
  • faktury VAT auta do kasacji jeśli samochód był na firmę,
  • dokumencie tożsamości właściciela pojazdu.

 

szrot

 

Jesteś z Wałbrzycha, Zgorzeleca, Jawora, Bolkowa, Jelenia Góry? — zdemontujemy ci auto!

Autokasacja jest procedurą rozpoczynającą się w momencie, w którym auto zostało dostarczone na szrot. Warto od razu zabrać ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty, aby skrócić czas poświęcony na formalności. Jeżeli auto zostaje zwrócone do stacji przez inną osobą, niż właściciel auta, konieczne będzie posiadanie przez daną osobą pisemnego upoważnienia do wykonania tej czynności.

Ostatni etap, którego wymaga autokasacja należy do właściciela auta. Powinien on zabrać ze sobą otrzymane dokumenty, unieważnione tablice oraz dowód rejestracyjny i okazać je w odpowiednim wydziale komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu. Prawo daje na to właścicielowi 30 dni od daty otrzymania dokumentów, które go do tego uprawniają.

Drugim etapem jest wydanie przez nas właścicielowi zaświadczenia o przyjęciu samochodu do autokasacji na szrot. W tym momencie przestaje obowiązywać OC, a tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny i karta pojazdu tracą ważność. Wydajemy również dokumenty, które będą potrzebne ubezpieczycielowi samochodu.

Autokasacja, o czym jeszcze warto pamiętać?

Oddając pojazd do autokasacji, klient nie ma obowiązku uiszczać opłaty, jeśli waga auta zgadza się z tą, która została zawarta w dowodzie rejestracyjnym. W innym wypadku stacja poprosi o uiszczenie dodatkowej opłaty i jest to procedura w pełni legalna.

Klient powinien pamiętać, że z dniem otrzymania od nas zaświadczenia o kasacji auta ich OC przestaje obowiązywać. W praktyce oznacza to możliwość zgłoszenia się do biura ubezpieczeń z prośbą o zwrot różnicy.

To wszystko! W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego, poprzez email lub do zajrzenia na naszą stronę. Jeżeli jesteś mieszkańcem jednego z takich miast jak Jawor, Bolków, Jelenia Góra, Wałbrzych oraz Zgorzelec odbiór pojazdu gwarantujemy w cenie usługi .